Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Bo ważna jest pamięć - wizyta w Oświęcimiu

Dodano: 9 maja 2018

Bo ważna jest pamięć

Dziękujemy Fundacji Auschwitz-Birkenau za umożliwienie zwiedzania Miejsca Pamięci tragicznej historii także wielu kobiet… 

 

Przedstawicielki Kongresu Kobiet, zaproszone przez Fundację Auschwitz-Birkenau, 11 maja 2018 r. zwiedziły Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Trasa zwiedzania Miejsca Pamięci rozszerzona została o pracownie konserwatorskie, blok 10 na terenie Auschwitz I i teren prac konserwatorskich, prowadzonych przy dwóch barakach w Birkenau.

Pracownie konserwatorskie zajmują się m.in. zachowaniem pamiątek po więźniach – przedmiotów, które ludzie ci zabrali w swoją, często ostatnią, podróż. 

W bloku 10 monstra, z uniwersyteckimi dyplomami, mianujące się lekarzami, przeprowadzali eksperymenty na więźniach, głównie na kobietach. W tym bloku usiłowali „opracować” nieoperacyjną metodę sterylizacji. Carl Clauberg wprowadzał do narządów rodnych więźniarek środek chemiczny, który, podrażniając jajowody powodował ich zarośnięcie, a w efekcie – bezpłodność. Hors Schuman starał się sterylizować zarówno kobiety, jak i mężczyzn naświetlaniami promieniami rentgenowskimi. Inne barbarzyńskie eksperymenty, z więźniami w roli królików doświadczalnych, które prowadzono w bloku 10, to badania nad grupami krwi (Bruno Weber), wczesne rozpoznawanie raka szyjki macicy (Eduard Wirth), oddziaływanie toksyn na organizm człowieka (Hans Münch). Antropolog Bruno Beger dokonywał selekcji więźniów, kolekcjonując zbiór szkieletów typowych przedstawicieli rasy żydowskiej. Praktycznie żaden z tych ludzi nie poniósł kary… 

Baraki murowane B123 i B124, znajdują się w najstarszej części byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, w tzw. sektorze BIb. Niemcy rozpoczęli jego budowę w październiku 1941 r. Do lipca 1943 r. przebywali tam mężczyźni, natomiast potem odcinek został włączony do obozu kobiecego.

W konserwowanych barakach znajdował się szpital dla kobiet, co w warunkach obozowych, było równoznaczne z czekaniem na śmierć. 

Anna Barbur