Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

28 września – Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji

Dodano: 29 września 2017

28 września – Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji

 

Według statystyk ONZ, w 2016 r. 39 % kobiet na świecie dysponowało wolnym prawem do bezpiecznej aborcji, pozostałe 61% kobiet nie miało/nie ma prawa nie tylko do bezpiecznej aborcji (np. w przypadku ciąży wynikającej z gwałtu), ale często nawet do edukacji seksualnej i antykoncepcji. Miliony kobiet nie ma zatem prawa do świadomego i wolnego życia płciowego, do świadomego macierzyństwa i planowania rodziny.

W Ameryce Łacińskiej i Afryce wiele krajów całkowicie zakazuje lub surowo ogranicza prawo do aborcji. W Salwadorze i Surinamie za aborcję ciąży, nawet powstałej w wyniku gwałtu lub kazirodztwa, kobiecie grozi do 20 lat więzienia. W Afryce tylko 3 kraje (Malawi, Tunezja i Afryka Południowa) dopuszczają aborcję bez ograniczeń. W pozostałych krajach obowiązuje surowe prawodawstwo w tej dziedzinie. 

W Europie większość krajów dopuszcza prawo kobiet do aborcji do 10 lub 12 tygodnia ciąży, w Szwecji do 18 tygodnia i do 24 tygodnia w Holandii i Anglii.

3 europejskie kraje całkowicie zakazują aborcji: Andora, Malta i Watykan. Za nielegalne przerwanie ciąży grozi tu od 18 miesięcy do 3 lat więzienia. Irlandia dopuszcza aborcję tylko w jednym przypadku: zagrożenia życia matki. Gwałt, kazirodztwo i wady płodu nie są powodem do wykonania zabiegu i podlegają karze do 14 lat więzienia. Po latach debat, rząd Irlandii planuje przeprowadzenie w 2018 r. referendum ws. dostępu do aborcji. Cypr dopuszcza aborcję w przypadku gwałtu, kazirodztwa i zagrożenia życia dla dziecka lub matki.  W Polsce jest podobnie – aborcja dopuszczalna jest w przypadku gwałtu, kazirodztwa, zagrożenia życia matki lub wad płodu, z tą różnicą, że nawet w dozwolonych przypadkach kobieta często nie może uzyskać dostępu do legalnej terminacji ciąży. Pod presją organizacji pro-life wielu lekarzy boi się wykonywać zabiegi, a szpitale odmawiają tego prawa pacjentkom. 

Przeciw tak ewidentnemu łamaniu tego i innych praw kobiet w Polsce, z inicjatywy Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem oraz Komitetu Ratujmy Kobiet, w dniu 24 września pod Sejmem odbyła się demonstracja kobiet pod hasłem Wolne Polki – Wolna Polska!

A we wtorek 3.10. spotykamy się na manifestacji Wielka Zbiórka. W 2016 roku przyszłyśmy na Czarny Poniedziałek, w tym roku kontynuacja na Czarnym Wtorku!

W tym roku wychodzimy, bo nie składamy parasolek. Wychodzimy, bo nie odpuszczamy. Wychodzimy, bo walka nadal trwa – organizacje antykobiece szykują kolejne projekty odebrania nam wolności i godności i zbierają pod nimi podpisy (w tym za całkowitym zakazem aborcji). Dlatego 3/10 wychodzimy na Wielką Zbiórkę – zbieramy się i zbieramy podpisy pod projektem Ratujmy Kobiety 2017. Na przekór wszystkiemu. Właśnie teraz, w tych czarnych czasach. Niech nas zobaczą, niech nas usłyszą, niech widzą, że się nie boimy. Że dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Że nigdy nie tracimy wiary i nigdy się nie poddajemy.
Chodźcie z nami!

Więcej o wydarzeniu: https://pl-pl.facebook.com/events/349106012197365/