Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

15 października - Polska przeciwko rasizmowi i przemocy

Dodano: 12 października 2016

Było głośno, było tłumnie, było kolorowo! Zamanifestowałyśmy_liśmy naszą solidarność i wsparcie dla tych, którzy czują się w Polsce zagrożeni. Pokaałyśmy_liśmy nasz sprzeciw wobec lekceważenia tego zjawiska przez władze i wobec podsycania nastrojów ksenofobicznych przez media. – Nie mogę zrozumieć, jak to możliwe, że poddajemy w wątpliwość nasz obowiązek przyjmowania ludzi, którzy szukają schronienia – mówiła w wystąpieniu prof. Małgorzata Fuszara, była pełnomocniczka ds. równego traktowania, członkini Zarządu Stowarzyszenia Kongres Kobiet.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Europie od 2015 r. Mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym, który się nasila. W naszego kraju jest niewielu uchodźców i uchodźczyń, a jednak ksenofobia kwitnie. W debacie społecznej i politycznej dominują uprzedzenia i stereotypy. A to ma swoje skutki. Wg oficjalnych danych w latach 2013–2015 odnotowano w Polsce dwukrotnie więcej przestępstw motywowanych nienawiścią niż w poprzednich latach. Zajmujące się tym organizacje pozarządowe alarmują, że sytuacja pogarsza się w zastraszającym tempie.

Ofiarami przemocy fizycznej i słownej są nie tylko – i nie przede wszystkim – uchodźcy. Na ataki narażone są wszystkie osoby wyróżniające się kolorem skóry, ubiorem czy mówiące w obcym języku. Także ludzie żyjący w Polsce od lat, a nawet tutaj urodzeni. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili” – pamiętajmy te wypowiedziane ponad 200 lat temu słowa Edmund Burke.

Manifestując z rodzinami, przyjaciółmi i znajomymi w sobotę pokazałyśmy_liśmy naszą niezgodę na rasizm i przemoc!

 

 

 

 

 

 

Wydarzenie CHLEBEM I SOLĄ na FB: https://goo.gl/ZLg94D

(not. na podst.: Chlebem i Solą)