Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

„100 lat praw wyborczych kobiet w Polsce. PRACA, RODZINA, ROZWÓJ – perspektywa równych szans”

Dodano: 21 września 2018

 

Ruszyła rejestracja na konferencję
„100 lat praw wyborczych kobiet w Polsce. PRACA, RODZINA, ROZWÓJ – perspektywa równych szans”

 

Dokładnie za dwa miesiące, 19 listopada, w Warszawie odbędzie się konferencja Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Kongresu Różnorodności organizowana z okazji stu lat praw wyborczych kobiet w Polsce. Już teraz, na stronie www.odpowiedzialnybiznes.pl/100lat ruszyła rejestracja uczestników i uczestniczek. Udział w konferencji „100 lat praw wyborczych kobiet w Polsce. PRACA, RODZINA, ROZWÓJ – perspektywa równych szans” jest bezpłatny.

 

W tym roku mija 100 lat odkąd kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. Z tej okazji, 19 listopada, w miesiącu wydania przez Józefa Piłsudskiego dekretu w tej sprawie, Forum Odpowiedzialnego Biznesu wspólnie z Kongresem Różnorodności organizują konferencję w całości poświęconą sytuacji kobiet w Polsce, zarówno w ujęciu historycznym jak i przyszłych szans i możliwości. W zrozumieniu sytuacji współczesnych Polek pomogą zaproszeni eksperci i ekspertki, którzy będą dyskutować w czterech panelach tematycznych „Kobiety w polityce i życiu społecznym”, „Kobiety i biznes”, „Praca i życie poza pracą”, „Rola kobiet w budowaniu tożsamości” .

 

Organizatorami Konferencji są: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynator Karty Różnorodności w Polsce, oraz Kongres Różnorodności.

 

- Przed nami listopad pełen ważnych rocznic. W tym roku nie tylko mija 100 lat od odzyskania przez nasz kraj niepodległości, ale także 100 lat od kiedy kobiety w Polsce uzyskały głos w wyborach. Cieszę się, że jako Forum Odpowiedzialnego Biznesu, także dołączamy do tych obchodów organizując konferencję poświęcona właśnie kobietom - mówi Marzena Strzelczak, dyrektorka Forum Odpowiedzialnego Biznesu- W imieniu Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynującego program Karta Różnorodności serdecznie zapraszam Państwa do udziału w naszej listopadowej konferencji i włączenia się w dyskusje na tematy bardzo ważne, a niestety nadal zbyt często pomijane. Będziemy rozmawiali m.in.: o roli kobiet w budowaniu tożsamości, rozwoju rynku pracy i gospodarki polskiej na przestrzeni ostatnich 100 lat i współcześnie, a także o  perspektywach na dalszy rozwój - dodała Marzena Strzelczak.

 

- Już 5 rok Kongres Różnorodności aktywnie włącza się w budowanie otwartych społeczności równych szans, dla których nadrzędną wartością jest szacunek dla drugiego człowieka, bez względu na jego płeć, wiek, pochodzenie czy przekonania. Nie mogło nas zabraknąć wśród organizatorów tak doniosłego wydarzenia, jakim jest ogólnopolska konferencja z okazji 100. rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych. Kobiety w naszym kraju mają ogromny potencjał - realizują się w wielu dziedzinach życia: w życiu społecznym, kulturalnym i zawodowym. Warto je wspierać i mówić o ich sprawach wśród szerokiej publiczności, a to wydarzenie jest do tego idealną okazją – powiedziała Dorota Strosznajder z firmy Henkel, inicjatorka i współorganizatorka Kongresu Różnorodności.

 

Udział w konferencji, która odbędzie się w Centrum Konferencyjnym POLIN w Warszawie jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wymagana jest rejestracja. Zapisów można dokonywać poprzez dedykowaną stronę internetową www.odpowiedzialnybiznes.pl/100lat, gdzie oprócz formularza rejestracyjnego wszyscy zainteresowani znajdą program spotkania
i sylwetki prelegentów.

 

PROGRAM KONFERENCJI

 

W ramach konferencji zaproszeni eksperci i ekspertki dyskutować będą o obecności i roli kobiet na rynku pracy, ale także w polskiej polityce i życiu społecznym oraz łączeniu ról zawodowych i życiowych. Omówione zostaną największe wyzwania, z którymi kobiety mierzyły się od czasu nadania im praw wyborczych. Jednocześnie przeanalizowana zostanie obecna sytuacja, w tym – perspektywy zwiększenia szans rozwoju zawodowego i osobistego Polek  w najbliższej przyszłości. Celem spotkania będzie także pokazanie, że kwestia równości płci dotyczy wszystkich kobiet, nie tylko tych pracujących na wysokich stanowiskach czy aspirujących do Zarządów i Rad Nadzorczych.

 

Wśród gości konferencji znaleźli się eksperci i ekspertki ze świata kultury, ekonomii, psychologii i biznesu, przedstawiciele samorządów i środowiska pozarządowego, którzy, dyskutować będą w 4 panelach tematycznych:

 

  • POLITYKA I AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA - Kobiety w polityce i życiu społecznym
  • EKONOMIA / GOSPODARKA / RYNEK PRACY – Kobiety i pieniądze
  • PRACA i ŻYCIE POZA PRACĄ
  • WCZORAJ – DZIŚ – JUTRO – Miejsce kobiet w budowaniu tożsamości

 

Uczestnicy i uczestniczki konferencji będą mieli także możliwość wysłuchania mini-wykładów wprowadzających do poszczególnych paneli poprowadzonych między innymi przez prof. Ewę Łętowską, pierwszą w Polsce Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Sylwię Spurek, zastępczynię Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Joannę Tyrowicz z Zakładu Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, Uniwersytet Warszawski oraz dr Ewę Woydyłło-Osiatyńską, doktora psychologii, psychoterapeutkę, publicystkę i autorkę wielu książek.

 

Ważną częścią konferencji będzie także przegląd PRAKTYCY O RÓŻNORODNOŚCI, tradycyjny punkt programu Kongresu Różnorodności, bardzo ceniony i wyczekiwany przez jego publiczność. Jak zwykle będzie to – przygotowana przez Better. - prezentacja najciekawszych polskich praktyk dotyczących zarządzania różnorodnością w miejscu pracy. 

 

 

Szczegółowy program dostępny jest na stronie konferencji www.odpowiedzialnybiznes.pl/100lat

 


 

Organizatorzy wydarzenia: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, w ramach programu Karta Różnorodności oraz Kongres Różnorodności

Partner tytularny konferencji: Henkel Polska

Partner konferencji:  Siemens Polska

Patroni honorowi: Rzecznik Praw Obywatelskich, Prezydent Miasta Poznania, Robert Biedroń, Prezydent Miasta Słupska, Prezydent m.st. Warszawy, Prezydent Wrocławia

Patroni: Konfederacja Lewiatan, Kongres Kobiet

Partner medialny: Tygodnik Powszechny

Patroni medialni: Rzeczpospolita, Benefit, Sukces Pisany Szminką, ngo.pl, proto.pl, BETTER

 


 

Forum Odpowiedzialnego Biznesu jest najdłużej działającą, już od ponad 15 lat, i największą organizacją pozarządową w Polsce, która zajmuje się koncepcją społecznej odpowiedzialności biznesu w kompleksowy sposób. Forum to organizacja typu think-and-do-tank, pozostająca inicjatorem i partnerem przedsięwzięć kluczowych dla polskiego CSR. Inspirujemy biznes, który zmienia świat i łączymy ludzi, którzy zmieniają biznes. Działamy na rzecz zrównoważonego rozwoju.  Więcej informacji na stronie www.odpowiedzialnybiznes.pl

 

 

Kongres Różnorodności to konferencja tematyczna organizowana od 2013 r. Każdego roku zrzesza szerokie grono specjalistów, ekspertów, praktyków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych, świata nauki i mediów wokół tematu zarządzania różnorodnością. Stanowi przestrzeń do wymiany doświadczeń i pozwala śledzić najnowsze trendy i kierunki rozwoju koncepcji różnorodności w Polsce. Kongres organizowany jest z inicjatywy firmy Henkel Polska we współpracy z BETTER.

 

Karta Różnorodności, koordynowana w Polsce od 2012 roku przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, ma na celu zachęcanie pracodawców w Polsce do aktywnego przeciwdziałania dyskryminacji oraz upowszechnianie tworzenia otwartych na różnorodność i włączających miejsc pracy. www.kartaroznorodnosci.pl