Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

“Onkologia kobiet w Polsce” - relacja z panelu VII Kongresu Kobiet

Dodano: 25 listopada 2015

Panel rozpoczął dr Sławomir Mazur krótkim przedstawieniem wielkich kobiet onkologii polskiej. Wśród wielu wymienionych znalazły się m.in.: Ludwika Tarłowska (inicjatorka ginekologii onkologicznej), Maria Dąbska (kontynuatorka idei patologii klinicznej), Zofia Kuratowska (autorka pierwszej polskojęzycznej książki na temat AIDS) oraz wyróżniona przez doktora, Maria Skłodowska-Curie (poza wybitnymi osiągnięciami w fizyce i w chemii przyczyniła się do powstania pierwszego Instytutu Radowego w Paryżu).

Na temat zagrażających kobietom chorób nowotworowych mówiła dr Hanna Tchórzewska, zwracajac uwage na to, że według badań Krajowego Rejestru Nowotworów z 2012 r. większość kobiet zapada na nowotwory złośliwe przed 60. rokiem życia, a więc jeszcze w czasie aktywności zawodowej. 

Mimo że rak gruczołu piersiowego nadal odznacza się najwyższym czynnikiem zachorowalności, to liczba wywołanych przez niego zgonów zaczęła spadać. Jednym z odpowiedzialnych za to czynników może być coraz powszechniejsza znajomość europejskiego kodeksu walki z rakiem oraz ogólnie pojętej profilaktyki, o której dokładniej opowiedziała dr Małgorzata Rekosz. Pani doktor wraz z zespołem w klinice Ursynów-Mokotów osiągnęła 70 proc. zgłaszalność na badania profilaktyczne, podczas gdy średnia krajowa wynosi zaledwie 20 proc. Jako jeden z odpowiedzialnych za to czynników wskazała słabą edukację społeczeństwa w dziedzinie dostępnych badań i szczepionek onkogennych. Tylko nieliczni znają najnowsze dyrektywy rządowe dotyczące refundacji leków i zabiegów oraz finansowania placówek specjalistycznych. – Istniejący w Polsce Pakiet Onkologiczny dostępny jest jedynie dla pacjentów rozpoznanych po 2015 r. – mówiła dr Anna Walaszkowska. W dodatku obejmuje on jedynie proces diagnostyki i brakuje mu właściwego zarządzania. Polska jest nazywana onkologicznym wyrzutem Europy (jesteśmy na trzecim miejscu od końca, jeśli chodzi o budżetowe wydatki na zdrowie). Mimo dofinansowań z Unii Europejskiej, istnieją w naszym kraju tylko dwa Breast Units (specjalistyczne ośrodki leczące raka piersi), podczas gdy planowano budowę siedemdziesięciu. – Małe kroki robią dużo – podkreślała dr Tchórzewska, mówiąc o coraz liczniejszych w Polsce klubach Amazonek, zrzeszających kobiety chore na raka piersi i ich rodziny. We współpracy z placówkami onkologicznymi zapewniają one pacjentkom pomoc psychologa, rehabilitację ruchową oraz wsparcie kobiet z podobnymi doświadczeniami.

– Co trzeci Polak/Polka zachoruje w swoim życiu na raka – mówiła Magda Zmysłowska, Amazonka, współtwórczyni Cancer Planu, który miał zastąpić obecnie funkcjonujacy Pakiet Onkologiczny. – Zdrowie powinno stać się priorytetem politycznym – mówiła. – Medycyna przegrywa z biurokracja. Rak jest chorobą ludzi starych, a nasze społeczeństwo się starzeje – podkreślała na koniec Barbara Czerska, dr filozofii, dysponująca szeroką wiedzą na temat wsparcia dla chorych na raka. Wiele wspaniałych kobiet przyczyniło się do rozwoju i modernizacji onkologii i pomimo napotykanych trudności “onkolożki i onkologowie razem to uniosą”.