Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

“Kobiety i władza. Manifest” – nowa książka Mary Beard

Dodano: 25 września 2018

 

 

 

 

Polecamy lekturę nowej publikacji autorstwa Mary Beard „Kobiety i władza. Manifest”. Książka ta została objęta matronatem Kongresu Kobiet.

Zapraszamy do księgarń już od 25 września!

Książkę będzie można nabyć przez stronę Wydawnictwa REBIS.

 

 

 


„Nie da się łatwo wpasować kobiet w strukturę zaprogramowaną jako męska – trzeba tę strukturę zmienić”.

Przekornie dowcipna, najbardziej znana brytyjska filolożka klasyczna Mary Beard analizuje motywy genderowe i pokazuje, jak historia traktuje silne kobiety. Począwszy od starożytności i uderzających wersów Odysei po memy internetowe z Trumpem i Hillary Clinton – autorka bada kulturowe podwaliny mizoginii, kwestię głosu kobiet w sferze publicznej, nasze kulturowe postawy wobec relacji łączących kobiety z władzą. Na podstawie własnych doświadczeń z seksizmem i agresją wiążącą się z płcią, z którymi spotkała się w Internecie, pyta: jeśli akceptuje się niedopuszczanie kobiet do struktur władzy, to czy tej władzy nie trzeba zdefiniować na nowo?

 

 

 Pogromczyni trolli.
- „New Yorker”
 

 

Gdyby starożytni Rzymianie mieli Mary Beard po swojej stronie, ich imperium trwałoby do dziś.
- „Daily Mail”
 

 

Z finezją skłania do zastanowienia się nad naszym światem, nad odpowiedziami, jakich udzielamy na pytanie o to, co czyni nas ludźmi.
- „Sydney Morning Herald”

 

 

Emanująca nieokiełznaną energią, z ożywczo lekceważącym podejściem do konwenansów.
- „Financial Times”

 

 


 

Mary Beard jest profesorką filologii klasycznej w Newnham College w Cambridge i redaktorką działu klasycznego w tygodniku „The Times Literary Supplement”. Zyskała światowe uznanie środowiska uniwersyteckiego, jest członkinią British Academy oraz American Academy of Arts and Sciences. Napisała m.in.: SPQR: Historia starożytnego Rzymu (REBIS 2016), bestseller Pompeje. Życie rzymskiego miasta (REBIS 2010), za który otrzymała Nagrodę Wolfsona, oraz Partenon (REBIS 2018), The Roman Triumph i Confronting Classics. Dwa zbiory tekstów zamieszczanych przez autorkę na blogu, It’s a Don’s Life oraz All in a Don’s Day, przyniosły jej wielką popularność.