Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Kalendarium Kongresu Kobiet

 • „Polityka gospodarcza a polityka społeczna” - seminarium

  Fundacja im. Friedricha Eberta we współpracy z Fundacją ICRA serdecznie zapraszają na XXV seminarium w ramach Warszawskich Debat o Polityce Społecznej:

  „Polityka gospodarcza a polityka społeczna”

  Czas: WTOREK, 25 Kwietnia 2017, godzina 18.00

  Miejsce: Centrum Szkoleniowe Sienna ul. Sienna 73, Warszawa (budynek
  przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych). 

  PANELIŚCI:
  Zofia Łapniewska, Caledonian Glasgow University
  Rafał Woś, Tygodnik „Polityka”
  Michał Polakowski, Fundacja ICRA i UEP
   

  Zgłoszenie udziału prosimy kierować na adres: seminaria@icra.pl do 24 kwietnia 2017 r.

  Związki polityki gospodarczej z polityką społeczną wydają się i oczywiste, i niezwykle istotne. Dyskusje eksperckie i pozaakademickie dotyczą jednak zazwyczaj polityki gospodarczej: czy to opartej na myśli Keynesa, czy tej zdominowanej przez myśl neoliberalną. Wybór pomiędzy tymi dwoma zasadniczymi modelami stanowi również oś sporu politycznego na zachodzie Europy. Europa Wschodnia, w tym Polska, dołączyła do tej dyskusji w momencie, w którym dominacja dyskursu neoliberalnego doprowadziła wręcz do (pozornego) „odpolitycznienia” polityki gospodarczej, zgodnie z hasłem – „nie ma alternatywy”. Z tej perspektywy istotne znaczenie miał światowy kryzys finansowy, który wskazał na fiasko dotychczasowej polityki gospodarczej i ponownie ożywił dyskusję na ten temat, nie tylko w Europie. Jednocześnie kryzys pokazał, że polityka gospodarcza ma fundamentalne konsekwencje dla sfery społecznej – zwłaszcza w kontekście narastających nierówności.

  Podczas XXV debaty pragniemy zaprosić do dyskusji na temat polityki gospodarczej i jej powiązań z polityką społeczną. Chcielibyśmy poddać pod dyskusję następujące pytania:

  • Jakiej modelu polityki gospodarczej potrzebujemy, aby wesprzeć progresywną wizję rozwoju społecznego w Polsce?
  • Jakie alternatywne modele polityki gospodarczej pojawiają się we współczesnej dyskusji nad polityką gospodarczą? Czy możemy mówić o szerszym przyjmowaniu się tych nurtów w Polsce, zwłaszcza w kontekście ostatnich zmian politycznych i proponowanych strategii?
  • Czy alternatywny w stosunku do neoliberalnego model polityki gospodarczej, może funkcjonować na poziomie państwa narodowego?

  Początek:

  2017-04-25 18:00

  Koniec:

  2017-04-25 20:00

  Miejsce: