Polski English Français
Kongres Kobiet
Kongres Kobiet

  

Kalendarium Kongresu Kobiet

 • Kto i jak zagłosuje w wyborach samorządowych? - debata

   
  Fundacji Batorego. Wspieraj z nami demokrację w Polsce!

  ZAPROSZENIE

  Zapraszamy na debatę "Kto i jak zagłosuje w wyborach samorządowych?", która odbędzie się we wtorek, 16 października, w godzinach 15.00 – 17.30 w Fundacji im. Stefana Batorego (ul. Sapieżyńska 10a w Warszawie).

  Dotychczasowe doświadczenia wyborów samorządowych i sondaże opinii publicznej pozwalają przewidywać, ile Polek i Polaków zagłosuje w zbliżających się wyborach samorządowych, czym będą wyróżniać się głosujący, a także co może kierować ich decyzjami. Przyjrzymy się jak frekwencja i wyniki zmieniają się w zależności od wielkości gminy i lokalnej sytuacji politycznej.

  Z doświadczeń wynika, że mieszkańcy większych miast głosują w wyborach samorządowych mniej chętnie niż mieszkańcy wsi i małych miast. Być może jednak – na co wskazują ostatnie sondaże – w 2018 roku będziemy mieć do czynienia z większą mobilizacją elektoratu wielkomiejskiego i relatywną demobilizacją elektoratu wiejskiego.

  Od dłuższego czasu badania opinii publicznej potwierdzają, że wybory samorządowe są oceniane jako najważniejsze wśród różnych wyborów odbywających się w kraju. Jednocześnie spośród wyborów samorządowych te do sejmików Polacy uznają za najmniej interesujące. Inaczej niż uważają politycy i część publicystów – czy kampania wyborcza i zachęcająca do głosowania może okazać się skuteczna?

  Jaka była dotąd realna pozycja sejmowych partii politycznych w samorządach różnych szczebli oraz co wyróżnia ugrupowania lokalne. Czy w tych wyborach większa aktywność ogólnopolskich partii politycznych przełoży się na zachowania wyborców? Dotychczas wyborcy na szczeblu lokalnym przede wszystkim cenili sobie doświadczenie w pracy samorządowej (korzystali na tym urzędujący włodarze oraz „tutejszość” kandydatów czyli miejsce zamieszkania w ich najbliższej okolicy. Tylko dla 30% badanych ważne jest jaka partie reprezentują kandydujący.

  Co wreszcie już wiemy – na podstawie rozmaitych badań opinii publiczne – o tym, ile Polek i Polaków w najbliższych wyborach samorządowych pójdzie zagłosować i kto zdobędzie władzę w wielkich miastach i sejmikach wojewódzkich.

  W dyskusji udział wezmą:

  • Jarosław Flis (Uniwersytet Jagielloński)
  • Adam Gendźwiłł (Uniwersytet Warszawski)
  • Mikołaj Cześnik (Uniwersytet SWPS)
  • Marta Żerkowska-Balas (Uniwersytet SWPS)

  Spotkanie poprowadzi Anna Materska-Sosnowska, członkini Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego.

  Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu, prosimy o rejestrację przez formularz rejestracyjny:

  Rejestracja online

  Początek:

  2018-10-16 15:00

  Koniec:

  2018-10-16 17:30

  Miejsce: